לק"י נוסח תימן-פורטל קהילות תימן

כתובתינו: רחוב בירנבוים 26 בני ברק
טלפון: 03-6781444 
שעות פתיחה: א-ה 10:00-21:00 יום ו' 9:00-13:00 

ברוכים הבאים! 


הצטרפו לרשימת התפוצה
שלח לחבר
חדשות
חנות
רדיו שבזי
תוכן
הלכות
מוזיקה
אודיו
וידאו
חיי קהילה
גלריה
כתר תימן 1

איש ימיני

תמונות נוספות מהכנס היסטורי

תמונות נוספות מהכנס היסטורי

ביום רביעי ט' סיון התשע"ו 15/6/16 בשעה 20:00
התקיים בהיכל התרבות רח' המכבים 5 פתח תקוה כנס היסטורי במעמד גדולי התורה
לצפייה ברגעים מהאירוע היכנסו...
20/06/2016
כנס היסטורי

כנס היסטורי

ביום רביעי ט' סיון התשע"ו 15/6/16 בשעה 20:00
התקיים בהיכל התרבות רח' המכבים 5 פתח תקוה כנס היסטורי במעמד גדולי התורה
לצפייה ברגעים מהאירוע היכנסו...
15/06/2016
העליה - מחנה חאשד

העליה - מחנה חאשד

19/03/2015
סוף דבר - איש ימיני חלק ג'

סוף דבר - איש ימיני חלק ג'

פעולת צדיק לחיי"ם

פעולת צדיק לחיי"ם

אחרי שנפטר מ"ו סלימאן צאלח ז"ל, אב בית הדין, נוצר חלל ריק מבלי מנהיג רוחני לקהילה... שלשה מועמדים ראויים שאחד מהם יתמנה לכהן כרב ראשי לכל קהילות תימן. התאספו שבעים ואחד איש, ככתוב:"אספה לי שבעים איש..." ומשה על גביהן, הרי שבעים ואחד. הביאו שלוש מעטפות ושמו בתוך אחת מהן פיסת נייר קטנה וכתוב בה המלה "זקן"...
למען ציון לא אחשה

למען ציון לא אחשה

בשנת תרפ"א היה הדבר. אני הייתי ילד כבן עשר שנים בערך, ואף על פי כן שמורים הדברים בזכרוני, כאילו היה זה אתמול.
6/04/2014
על זאת יחרד לבי

על זאת יחרד לבי

הרה"ג יחיא עומייסי זצ"ל אב"ד רדאע בהספדיו על מאור הגולה הראב"ד מו"ר יחיא יצחק הלוי זתע"א
והיו עיניך רואות את מוריך

והיו עיניך רואות את מוריך

סרטון מדהים ומרהיב המסכם את פעולותיו הרבות וקשריו הענפים ברחבי תימן.
11/11/2013
מעשה אבות סימן לבנים

מעשה אבות סימן לבנים

אבא מרי, ר' יחיא ב"ר שלום רִצַאבִּי, נולד בשנת תרמ"ד, בכפר סַעְוַאן הסמוך לבירה צנעא. הכפר סַעְוַאן, כפר קטן היה, ותושביו בעלי אומנות אחת: קַדָּרוּת. אף אבא מרי קדר היה, והמלאכה מפרכת. הגברים מעמיסים את העפר על חמורים ממכרה שמחוץ לכפר, והנשים גובלות את העפר במים, ועושות כלים למיניהם לצרכי הבריות. את המים ללישת העפר היו נושאות בכדים על ראשיהן מן השוקת שבכפר הערבי, ותמורת המים שילמו בכלים שייצרו.
על התורה ועל העבודה ועל גמילות חסדים

על התורה ועל העבודה ועל גמילות חסדים

שנים הם אשר בלטו בכל התכנסות שהיא - תפילה בציבור, בית חתנים, ולהבדיל בית אבלים ולווית המת, המרי ובעל הקול. זה התכבדו בו בשל תורתו וצדקותו, וזה בשל קולו ונעימתו הערבים...
איש אלהים קדוש הוא

איש אלהים קדוש הוא

רבינו יחיא יצחק היה אהוד ואהוב על הכל, יהודים ולהבדיל גויים. לא רק פשוטי עם כיבדוהו והעריכוהו, אלא בעיקר גדולי המלכות וחשוביה, ובראשם האימאם יחיא, שהיה מחסידי אומות העולם. קיבלתי מזקנים, שהאימאם יחיא היה אומר לרבינו יחיא: "אני יחיא ואתה יחיא, ורק המות יפריד בינינו".
פעולת צדיק לחיי"ם

פעולת צדיק לחיי"ם

ראש גולת אריאל

ראש גולת אריאל

בורח מן הכבוד

בורח מן הכבוד

מאמר מתוך המדור החדש "איש ימיני". כשנפטר הגאון רבי שלמה צאלח זצ"ל, שכיהן שנים רבות כאב בית דין בצנעא בירת תימן, התכנסו גדולי העיר וחכמיה בבית הכנסת הגדול בית צאלח, ודנו מי יהיה רבם ומנהיגם. היה זה בשנת תרס"ב...
אבי־אבי רכב ישראל ופרשיו

אבי־אבי רכב ישראל ופרשיו

מאמר מאת הרב יחיאל ב"ר שלום יצחק הלוי זצ"ל. הרה"ג יחיא יצחק הלוי, נולד בשנת תרכ"ז, לאביו הרב מוסא יצחק למשפחת ששון הלוי, בן לשושלת רבת אנפין של חכמים ונגידים שקמו ליהדות תימן...
חסד לאומים חטאת

חסד לאומים חטאת

בניגוד להרבה ערבים אחרים, האימאם היה בעל יכולת הבחנה בין היהודים ובין הציונים. קיימות די ראיות התומכות בעמדה לפיה, לאורך התקופה הנדונה, היה האימאם הוגן כלפי נתיניו היהודים. זאת תחת המסגרת הקפדנית שנכפתה עליו על ידי החוק האיסלאמי וקוד ההתנהגות החברתית. הוא ראה חשיבות בהתנהגות הולמת כלפי היהודים.
לא ינום ולא ישן שומר ישראל

לא ינום ולא ישן שומר ישראל

כאשר לפי תנאי שביתת הנשק ב-1918 (תרע"ח), עזבו התורכים את הפרובינציה של תימן, סיפר לי יהודי חשוב בעדן, כמה טוב התורכים התייחסו אליהם, והביע חשש שאֵיבה מצד הערבים תביא למצב אחר. במסגרת שירותי רב השנים בתימן, ובכלל זה מספר טיולים שעשיתי בצנעא הבירה, מצאתי שהיחס אל היהודים הוא אנושי.
הקדוש ברוך הוא מצילנו מידם

הקדוש ברוך הוא מצילנו מידם

מעטים האנשים היכולים לדבר על תנאי החיים בתימן, כמו מחברו המוכשר של הספר מלכי ערב, סגן אלוף ה. פ. ג'ייקוב, שמאמר פרי עטו מתפרסם בגיליונו הנוכחי של המוסף הספרותי של הג'ואיש כרוניקל. למרות צלילו היהודי של שמו של סגן אלוף ג'ייקוב, הרי הוא תמונה עמוד שלם שייך למשפחה לא יהודיה, הידועה היטב מהחבל המערבי, שבמשך דורות העניקה לאימפריה הבריטית בנים מפורסמים. הוא עצמו בילה שנים רבות בארצות ערב, ושימש יועץ לענייני דרום־מזרח ערב לנציב העליון במצרים.
רעיא מהימנא

רעיא מהימנא

דרך אמונה בחרתי

דרך אמונה בחרתי

כידוע, עיקרה של התפלגות קהילת צנעא יש לזקוף לחובת היחסים המעורערים שבין שתי הדמויות הסמכותיות ביותר שבה, ר' יחיא קאפח ור' יחיא יצחק. הדעה המקובלת היתה, כי יחסים מעורערים אלה נוצרו בעקבות מינויו של ר' יחיא יצחק לתפקיד ראש הקהל (וַכִּיל חכם באשי) בשנת תרס"ה (1905). ויש מי שהקדים את קלקול היחסים לשנת תרנ"ו (1896). ואולם פרשת הפולמוס שנשתלשל מלווייתו של ר' יחיא בדיחי, יש בה כדי ללמדנו בבירור, כי כבר בשנת תרמ"ח (סוף 1887), היתה מחלוקת עמוקה בין שני האישים הללו
לשמור את דרך עץ החיים

לשמור את דרך עץ החיים

תימן שוכנת אי שם בקצה הדרומי מערבי של היבשת הגדולה אסיה, על גדות ים סוף. יהדות זו, שהיא בין העתיקות שבעולם, למרות שהיתה מנותקת ממרכזי היהדות באירופה, שמרה ברצף על מסורת עם ישראל ודת ישראל. ומפליא מאד כיצד הגיעו לתימן ספרי פוסקים, ונקלטו בה קליטה יפה, החל מספרות הגאונים, ספרי רמב"ם ושאר הראשונים, ספרי מרן הבית יוסף והשולחן ערוך עם המפה של הרמ"א, ושאר ספרי האחרונים, וכן מאות ספרי שו"ת וספרי חכמה ומוסר, ספרי קבלה, ובראשם הזוהר הקדוש, כתבי האר"י ז"ל, ושאר מקובלים.
שרתי במדינות היתה למס

שרתי במדינות היתה למס

התיאור הבא של הקהילות היהודיות בתימן נמסר לנו על ידי החכם באשי274, ראשם של כל יהודי תימן. הוא הקריא לנו את שמות המקומות מרשימות המסים, שהיו בסדר מופתי, היות והוא אחראי כלפי האימאם על התשלום הנכון של המסים של יהודי צנעא וכל המדינה275. סדר המקומות הוא בדיוק לפי הסדר בו הוא הקריא לנו אותם מרשימת המסים. היינו חייבים להסתפק בכך שרשמנו את שמות המקומות כפי ששמענו אותם (פונטית), כי הדרישה שירשום אותם באותיות עבריות או ערביות היתה מותחת מאד את סבלנותו. גם כך ארכה הקראת שמות המקומות שני ערבים.
לה' הארץ ומלואה תבל ויושבי בה

לה' הארץ ומלואה תבל ויושבי בה

תופעות הלווי של מחלת הדיזנטריה בה חליתי, היו בימים שלאחר מכן כה חמורות, עד שגרמו לי לאבד באופן מוחלט, כל עניין בכל דבר אחר, פרט לטיפול במחלתי באמצעות יַטְרֶן. אפילו הידיעות שמסרו לי המשרתים שלי, על כך שביום שבו אני חזרתי הביתה נסיך הכתר נסע, בליווי כל הנסיכים האחרים שישבו בצנעא לגַ֗יְמַאן, לא השפיעו עלי באותה העת. רק מספר ימים מאוחר יותר, כאשר הטיפול התחיל להשפיע עלי לטובה, ואני התחלתי שוב לקבל עניין בעולם שסביבי, נודע לי מפיו של השיך של גַ֗יְמַאן על כך שהוא ניסה כבר מספר פעמים ליצור אתי קשר, ומסר לי על מה שקרה בנתיים בגַ֗יְמַאן. הנסיכים הגיעו לגַ֗יְמַאן בליווי כוח של 300 עסכרים (חיילים), פתחו את הקבר של תֻּבַּע אַסְעַדּ כַּאמִל, וכעת הם ממשיכים במקומות שונים בעיר גַ֗יְמַאן עצמה ובסביבותיה, בין השאר בנַהְלֶט־אַל־חַמְרַה השכן, שעליו עוד יסופר בהמשך, לבצע עוד חפירות נוספות. כפי שנמסר לי, ירדו הנסיכים בליווי מספר פקידי חצר, לתוך פי הקבר של המלך החִמְיַרִי ועוד באותו היום ציוו על סגירת הקבר מחדש.
מיין ושכר יז[ה]יר

מיין ושכר יז[ה]יר

אחרי מותו של ר' יחיא יצחק, נתפש אחד היהודים בצנעא במכירת ערק למוסלמי. הענין הובא אל השלטונות, ולא נמצא מי שיעמוד בפרץ. התוצאה היתה שביתו של אותו יהודי נהרס, וכל היינות שנמצאו באותו זמן בבתי היהודים בצנעא נדונו לשפיכה. עדי ראיה מספרים שהיין זרם ברחובות צנעא כמי נחלים.
בית דין אביהם של יתומים

בית דין אביהם של יתומים

לאחר שיצאו התורכים מתימן, חזרה והתחדשה גזירת היתומים. שלטונות תימן חקקו חוק או חידשו נוהג מוסלמי קדום האומר, שכל ילד או ילדה מבני העדה היהודית שנתיתמו מהוריהם, חובה על המוסלמים לאספם ולהכניסם לדת מוחמד. גזירת היתומים נתחדשה בשנת תרפ"א והחמירה בשנת תרפ"ה, שבה החלה רדיפת יתומים בכל רחבי תימן. המוסלמים לקחו יתומים יהודיים מחיק משפחותיהם וכפו עליהם את דת האסלאם.
משמח אלהים ואנשים

משמח אלהים ואנשים

הראב"ד זכה לכינוי "מרי אלעוציהּ", היינו רב המקל, וזאת עקב תקיפותו בהנהגתו. וכאשר היה רואה בחורים צעירים בתחילת הלילה יושבים בטלים, היה מכה בהם במקלו ואומר: כל ישיבה שאין עמה לימוד תורה גוררת עבריינות, וכך היו מתפזרים בבהלה לבתיהם. כך היא דרכם של רבותינו מאורי הדורות שהתהלכו בתוך העם לראות היכן הפירצה קוראת, ואיך לגדור בעד הפירצות. ולכן כל יהדות תימן זכתה להיות סולת נקיה עד לתקופת חיסול גלות תימן, שאז נכנסה בתוכם תרבות אנשים חטאים, תרבות ארצות חדשות, והמציאות היא כואבת ועגומה.

אלה מועדי ה'

אלה מועדי ה'

הוזמנתי ל"סדר" בבית הרב הראשי הסכמתי לכך, בתנאי שירשוני להביא אתי את סעודתי מביתי. בית הרב עודנו שוקע באפלה. בעל אכסניתי הרים את מעילו, והתחיל להכין את המנורות.

הולך אני למטבח לראות בהכנת המצה. לאורך חדר קטן, ישנו מין דרגש רחב, ובו חורים גדולים. אלה הם תנורי הארץ הזאת. על הארץ יושבת אשה, ומנענעת קערת חרס מלאה מים. היא יוצקת לתוכה מדת קמח אחת, ובשעה שידה השמאלית מנדנדת את הקערה, מערבבת ידה הימנית את הקמח בזריזות ובכשרון גדול, ועושה עיסה. וכשהמים אינם מספיקים, שופכת ידה השמאלית עוד מים, וידה הימנית מוסיפה ללוש אגב נדנוד הקערה. היא מוסיפה חופן מלח, וכשידה השמאלית עובדת, היא טובלת את ידה הימנית בקערת מים זכים שמחליפים אותם לנגד עיניה. במשך שעה שלמה לשים כך את העיסה, עד שהיא נעשית לבנה וגמישה מאד.
וינהג בְּעֻזּוֹ תימן

וינהג בְּעֻזּוֹ תימן

יהודי תימן המליצו על העיר צנעא "כי מצנעא תצא תורה". בצנעא התרכזו מיטב הלומדים מכל האזור, לרבות יהודי הכפרים שמחוץ לצנעא. בפרט בישיבות הגדולות והמפורסמות: ישיבת בית צאלח, ישיבת בית אלשיך, ישיבת בית אלאוסטא, ישיבת בית אלשרעבי ועוד. מבתי הדין של צנעא יצאה הוראה לכל ארץ תימן לכלל יהודי ארץ זו, שהיו מפוזרים ביותר מאלף מקומות ישוב. תקופת כהונתו של הגאון ר' יחיא יצחק הלוי זצללה"ה כאב"ד צנעא, ידועה כתקופה מזהירה ביותר, מבחינת היותו חולש על כל ערי תימן וכפרי תימן. בין על ידי שאלות הלכתיות שהיו נשלחות אליו מדי יום ביומו מכל קצוות הארץ, ובין על ידי שלוחיו שהיו תרים את הארץ לארכה ולרחבה מזמן לזמן, להעמיד רבנים ומנהיגים ולפקח על השחיטה.
איש תפילה

איש תפילה

משנת תרפ"ה התחילה התבואה לעלות במעלה עקרבים מחוסר גשמים וכו' וכו'. ובאו מים עד נפש, ונתקיים מקרא שכתוב בבוקר תאמר מי יתן ערב וגו' מפחד לבבך וגו'. והיינו מתקבצים שני וחמישי בכל שבוע בבתי כנסיות הגדולות, ולבית הקברות הלכנו להתפלל, פעם פה ופעם פה, עד שהרטבנו עפר בית הקברות מדמעותינו מגודל צערנו. וכשעומד הרב שיחי"ה [רבינו יחיא יצחק הלוי] ומתחיל שבט יהודה בדוחק ובצער וכו', כל העם גועים בבכיה עד שיתפרקו כל איבריהם. וכשאומר מקוים ישועתך אבות ובנים, מרימים קולם מאד בבכי מזקן ועד נער. ואומר לפניהם דברי כיבושים: אחי, רבותי, לא צעקות ובכיות לבד מועילים לנו, אלא אם כן נחזור ממעשים הרעים שבידינו, לא נאמר באנשי נינוה וכו'. ומזכיר להם דחקם וצערם, ועולה על הכל עול הגלות המר והנמהר, וזה כמה שנים למאות ולאלפים ואנחנו לא נושענו, וכאלה רבות.
גדול שמושה יותר מלימודה

גדול שמושה יותר מלימודה

מעשה בקבוצת תלמידים מבני הכפרים שבסביבות העיר ד'מאר, שבאו להבחן ולקבל הרשאה לשחיטה מבית הדין בצנעא
ובחרת בחיים

ובחרת בחיים

מאמר חדש במדור החדש "איש ימיני":בשנת תרס"ב (1902), נקלעה קהילת צנעא לקלחת בחירות. רבה של העיר, הרב שלמה צאלח, נתבקש לישיבה של מעלה, והשאיר אחריו חלל ריק. הקהילה היתה כמרקחה. לומדי התורה בעיר התקשו לבחור במועמד לעלות על הכסא הרם. העיר היתה משופעת בתלמידי חכמים. בראש אסיפת הבוחרים עמד רבי חיים קרח, אשר התקשה בבחירת המועמד המתאים...
יחיד מומחה לרבים

יחיד מומחה לרבים

הרב יחיא יצחק הלוי נולד בעיר צנעא. אביו הרב משה היה מראשי הקהילה, ואמו רומיה היתה בתו של ר' שלום מנצורה שהיה אחד מגדולי רבני יהודי תימן בדורו. בילדותו למד והתחנך אצל סבו ר' שלום, ולאחר מכן קבע את לימודו בישיבה הגדולה והידועה שהתקיימה בבית הכנסת מהרי"ץ. הלימודים בישיבה זו התקיימו בשעות הבוקר ובשעות הצהרים. בשעות הערב והלילה היה משתתף בלימודים שהתקיימו בבית מדרשו של הרב חיים קרח.
איש האשכולות - איש שהכל בו

איש האשכולות - איש שהכל בו

הרב הגאון הרב יחיא יצחק הלוי זצ"ל נולד בצנעא בירת תימן, בשנת תרכ"ח. נצר למשפחת יצחק הלוי, שממנה יצאו רבנים ומנהיגים שהנהיגו את יהדות תימן במשך דורות באהבה ובמסירות נפש. גדל ונתחנך על ברכי זקנו הרה"ג הרב שלום מַנְצוּרַהּ וכהר"ר חיים קרח זצ"ל.
גֻּברא דמריה סייעיה

גֻּברא דמריה סייעיה

הוא היה תלמידו המובהק של אחד מגדולי חכמי הדור, הרה"ג שלום מַנְצוּרַהּ ז"ל מחבר נר מצוה, שהיה גם הסבא שלו ושהיה בקי גם בקבלה מעשית. גדולתו של המנוח בתורה מכאן, ובקיאותו והתמצאותו בהוויות העולם מכאן, העלוהו למשרה הרמה הזאת, שנודעה בגולה. תחלה נבחר בשנת תרס"ב לאב בית הדין בצנעא, ובשנת תרס"ה נבחר לרב ראשי לכל גולת תימן, תפקיד ששימש בו עד יום פטירתו.

הוא נשא בתפקיד כפול: בתחום הדתי-החברתי, שהקיף את כל דרכיהם הדתיים והצבוריים של יהודי תימן, ובתחום החילוני-מדיני, שכלל את הטפול בכל הענינים שבין היהודים לבין השלטון המרכזי. רשת פעולותיו היתה פרושה על כל ישובי היהודים בכל רחבי תימן, ובאמצעות שליחים ורבנים עמד על משמר התורה והדת בכל רחבי הגולה בתחומי החנוך, הרבנות והאישות.
זה ספר תולדות אדם

זה ספר תולדות אדם

ראשונים כמלאכים

ראשונים כמלאכים

ר' חיים ב"ר יהודה חלקיה עמראני במאמרו המיוחד אודות קהילת מנאכה על נשיא הקהילה הרב יוסף צאלח זצ"ל וקשריו עם רבינו יחיא יצחק הלוי זצ"ל
זכור ימות עולם בינו שנות דור ודור

זכור ימות עולם בינו שנות דור ודור

ידין עמים במישרים

ידין עמים במישרים

שיר המעלות לשלמה

שיר המעלות לשלמה

דור דור ופרנסיו - פרנס לפי דורו

דור דור ופרנסיו - פרנס לפי דורו

מאמר חדש במדור "איש ימיני" רצון הלוי מספר אודות מרי יחיא יצחק הלוי אשר נחשב בצדק לאחד מגדולי המנהיגים שקמו ליהדות תימן במאתיים שנה האחרונות. איש פלאים זה, בכל מהלכי חייו, צמיחתו כמנהיג לעמו, התייצבותו מול אסון האימים שהתרחש לעיניו, והמטרות שהציב לעצמו בתוך תוכו של אסון זה - והיכולת להגשמתן - מתקשרות לתופעות שהן מחוץ לחוקי הטבע.
וללוי אמר תומיך ואוריך לאיש חסידך

וללוי אמר תומיך ואוריך לאיש חסידך

במאמר זה מובאים שני עניינים בנושא שחיטה שהובאו לידי מרי יחיא יצחק הלוי...במקרה אחד אמרו עליו: "בלשון הזהב של הרב יחיא יצחק הלוי נסתיימה בהאיי לישנא: ומאן דיהיב לן משופרא דשופרא הדין - ואכלינן..." ובמקרה השני בדין סרכא שנסרכה מגב האונה לשומן הלב...
מצרף לכסף וכור לזהב - ואיש לפי מהללו

מצרף לכסף וכור לזהב - ואיש לפי מהללו

קהל עדתו עליו יסמוכו

קהל עדתו עליו יסמוכו

צדיק באמונתו יחי"ה

צדיק באמונתו יחי"ה

קול חרדה שמענו

קול חרדה שמענו

24/03/2014
אוי לה לספינה שאבד קְבַרְנִיטָהּ

אוי לה לספינה שאבד קְבַרְנִיטָהּ

בן איש חי רב פעלים

בן איש חי רב פעלים

זה יעצור בעמי

זה יעצור בעמי

ועתה אפס הכלי היקר. נגעל מגן גבורים ואיננו. תנצב"ה.
על כן לבי לאחינו כחלילים יהמה. אוי לך צנעא מה אבדת!
נפל נזרך, השלך כתרך, אין כהה לשברך.
מי ירפא לך? מי ינוד לך? מי ינחמך?
התתנחמי?!
רַבָּה דְּעַמֵּיהּ מְדַבְּרַנָא דְּאוּמְּתֵיהּ

רַבָּה דְּעַמֵּיהּ מְדַבְּרַנָא דְּאוּמְּתֵיהּ

מעטות הן הדמויות המזהירות שעמדו לה ליהדות העולמית בכלל וליהדות תימן בפרט. מעטות הן הדמויות שהטביעו את חותמן, והשאירו רושם כה חזק שרישומו ניכר זה עשרות שנים ביהדות תימן בעבר, וביהדות תימן של ההוה. אישיות אחת שעמלה ימים ולילות ללא לאות לילה כיום כחשכה כאורה, בכל תחומי ומארג החיים הרוחניים של היהדות בארץ הגלות תימן, אותה גלות מאפליה חושך ואפילה. אותה דמות מופלאה שלכאורה ידועה לרבים ואף על פי כן אינה ידועה...
בְּהִלּוֹ נֵרוֹ עֲלֵי ראשי - לאורו אלך

בְּהִלּוֹ נֵרוֹ עֲלֵי ראשי - לאורו אלך

הרה"ג הלל ב"ר אהרן ב"ר שלום ב"ר יחיא יצחק הלוי שליט"א, נין רבינו, רב המרכז התורני שאר ישוב בבני ברק ומה"ס קידוש כהלכתו ומשפטי הלוי.
גדולים מעשי יחי"ה

גדולים מעשי יחי"ה

מאמר מתוך המדור החדש "איש ימיני" מאת הרה"ג שלום ב"ר משה ב"ר יחיא יצחק הלוי שליט"א. המצור שהטיל האימאם יחיא בשנת תרס"ה, על התורכים ששלטו אז על צנעא בירת תימן, כמעט כילה את אוכלוסיית העיר. ארבעה חדשים נמשך המצור, ובעיר - חללי רעב רבים. יותר משני שליש יהודי צנעא גוועו בבתיהם, בתוכם גדולי הרבנים ותלמידי חכמים רבים.
עמו עז ותושיה

עמו עז ותושיה

הרה"ג אברהם אריה שליט"א רב בית המדרש תורה והוראה בבני ברק לעילוי נשמת רבן שלבני גולת תימן מרן הגאון רבינו יחיא יצחק הלוי זצוק"ל
לזכר עולם יהיה צדיק

לזכר עולם יהיה צדיק

כותב אנכי מעשה שאירע בין בית הדין של העיר יְרִים, ובין בית הדין בצנעא, שבראשו עמד מרי יחיא יצחק הלוי זצ"ל, כפי שספרו זקנים שהיו גרים שם...
תמכתיך בימי"ן צדק"י

תמכתיך בימי"ן צדק"י

מאמר מתוך המדור החדש "איש ימיני" מאת הרה"ג שלמה צדוק שליט"א. הן אמת שזה קרוב לחמישים שנה, בזמן שהיינו במחיצתו של אבינו הרה"ג רבי אברהם ב"ר שלום צדוק זיע"א, רב ומו"צ לעדת יהודי תימן בחיפה והמחוז, זכינו לשמוע מפיו מעשיות, סיפורים, אימרות וחידודי תורה ממה שראה ושמע מפי גדולי התורה אשר היו בתימן...
ה' יכין צעדו

ה' יכין צעדו

כל אשר יעשה יצליח

כל אשר יעשה יצליח

שלום רב לאוהבי תורתך

שלום רב לאוהבי תורתך

תפארת בנים אבותם

תפארת בנים אבותם

אורח צדיקים כאור נוגה

אורח צדיקים כאור נוגה

והיו עיניך רואות את מוריך

והיו עיניך רואות את מוריך

טוב עשתה קרן בית הלוי להגדיל תורה, שהצמידה לכך חלוקת פרסים לתלמידי הישיבות המצטיינים. זקוקים אנו להכין לַדּוֹר המתהווה ולעתיד, כלי קודש מורי הוראה, רבנים ותלמידי חכמים, אשר יכילו בקרבם ידיעה ואמונה, שיוכלו להיות אומנים נאמנים ומשרתים בקודש את צאן מרעיתם.
בצדקתו אשר עשה יחי"ה

בצדקתו אשר עשה יחי"ה

והבאתי השמש בצהרים

והבאתי השמש בצהרים

מי יתן ראשי מים ועיני מקור דמעה

מי יתן ראשי מים ועיני מקור דמעה

קול נהי נשמע מתימן

קול נהי נשמע מתימן

מתהלך בתומו צדיק, אשרי בניו אחריו

מתהלך בתומו צדיק, אשרי בניו אחריו

ברור וידוע, לכל מי שלא ראה אישיותו ולא שתה ממימיו המתוקים, יתפלא על שמועתו הטובה. ולכן אמרו חז"ל, אי לא חזית לאריא חזי למרבעיתיה. גם שלמה המלך עליו השלום רמז בדבריו הנעימים באמרו, ושבח אני את המתים שכבר מתו מן החיים אשר המה חיים עדנה. רבי שמעון בן יוחאי אמר, ושבח אני את המתים שכבר מתו, שעסקו בתורה והמיתו עצמם עליה, מן החיים שלא עסקו בתורה. וכן אמרו ז"ל אם אין אתה יודע מה טיבו של אדם שמת, תבין מן החיים בניו וחביריו ותלמידיו, ואז תדע שבחו ומהללו. וזהו ושבח אני את המתים מן החיים
אבי עד שר שלום

אבי עד שר שלום

מאמר מתוך המדור החדש "איש ימיני" מאת הרה"ג שלום יצחק הלוי זצ"ל. פרקים מתולדות חייו של המנוח הגאון הרב יחיא בן ר' משה יצחק הלוי זצ"ל רבה הראשי של יהדות תימן תרס"ו-תרצ"ב.
צר לי עליך אחי נפלתה אהבתי לך

צר לי עליך אחי נפלתה אהבתי לך

הרה"ג יוסף ב"ר משה יצחק הלוי זצ"ל
אחיו של רבינו יחיא יצחק, רב שכונת נורדיה בתל אביב ומחבר הספר עדות ביהוסף.
ואחיכם כל בית ישראל יבכו את השרפה אשר שרף ה'

ואחיכם כל בית ישראל יבכו את השרפה אשר שרף ה'

הרה"ג צדוק גבלי זצ"ל מחכמי התימנים בירושלים מספיד את הרה"ג מארי יחיא יצחק הלוי זצוק"ל. איך נפלו גבורים ויאבדו כלי מלחמה. וי על מרגניתא שאבדה. על זה דוה לבנו, ועל אלה חשכו עינינו.
טוב שם משמן טוב

טוב שם משמן טוב

הרה"ג מאיר אלנדאף זצ"ל
מחבר הספר מאור עינים
טוב שם משמן טוב
נהי בכי תמרורים

נהי בכי תמרורים

יבכו הקרובים ויתאוננו הרחוקים בארץ ובחו"ל, הוא היה משיירי כנסת הגדולה בתימן... הרה"ג מאיר אלנדאף זצ"ל בדברי קודש על במוהר"ר יחיא יצחק הלוי זצ"ל.
והלך בסערות תימן

והלך בסערות תימן

מאמר מתוך המדור החדש "איש ימיני" מאת הרה"ג עמרם קורח זצ"ל. בשנת ה'תרס"ב (1902) נאסף לח"ן הראב"ד שלמה צאלח כבן שמנים שנה. מיד אחרי אסיפתו נתועדו חכמי העיר עם רבני הישיבה הכללית בבהכ"נ של מהרי"ץ, לבחור ראב"ד ממלא מקומו...
צדיק הוא חיה יחי"ה

צדיק הוא חיה יחי"ה

הרה"ג אברהם אלנדאף זצ"ל
רב העדה ומנהינה בירושלים ומחבר הספר שו"ת זכרוני אי"ש ועוד רבינו יחיא נשיא היהדות בתימן - ליום השלשים לפטירתו
החנות